Najnowsze badania nad żywnością ekologiczną

Portal “Nauka w Polsce” prowadzony przez Polską Agencję Prasową opublikował wywiad z prof. Ewą Rembiałkowską. Dotyczy upraw ekologicznych!

Co w tej ekologi?

która znalazła się w zespole badawczym koordynowanym przez prof. Carlo Leiferta z Uniwersytetu w Newcastle. Zespół ten przyjrzał się dokładnie składowi chemicznemu żywności z upraw ekologicznych. Wyniki badań zostały opublikowane w “British Journal of Nutrition”.

Do ostatecznego podsumowania wyników posłużył potężny materiał zebrany z 343 pojedynczych badań. Praca ta wykazała, że skład chemiczny roślin z hodowli ekologicznych znacząco różni się od składu roślin uprawianych konwencjonalnie.

“Jest to duży materiał, którego analiza wykazała, że w żywności ekologicznej jest istotnie więcej ważnych dla zdrowia związków polifenolowych, mniej toksycznego kadmu, czterokrotnie mniej szkodliwych pestycydów oraz mniej azotanów i azotynów niż w żywności konwencjonalnej. W niektórych grupach surowców i produktów ekologicznych znaleziono też istotnie więcej witaminy C i karotenoidów oraz cukrów redukujących niż w odpowiednikach konwencjonalnych.”

Po więcej informacji, między innymi o tym dlaczego wyniki tych badań różnią się od poprzednich (z 2009 i 2012) roku oraz jaki wpływ na funkcjonowanie organizmu ma żywność ekologiczna odsyłam do źródła.

Produkty z certyfikatami ekologicznymi

Produkty z certyfikatami ekologicznymi

Podziel się miłością

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.