Jak jeść wodorosty?

O właściwościach wodorostów przeczytać można tutaj.

Jak przygotować je by były dobrze trawione i bogate w substancje dla nas najistotniejsze?

Należy pamiętać, że wodorosty powinny być wprowadzane do diety stopniowo, tak aby organizm powoli przyzwyczaił się do ich trawienia. Można spożywać je w przystępnej formie suplementów (tabletki lub proszek dodany np. do koktajlu), ale oczywiście najbardziej polecamy te najmniej przetworzone, czyli surowe lub suszone, jako dodatek do potraw.

W Polsce zdecydowanie łatwiej dostępne i popularniejsze są wodorosty suszone, więc to o nich będzie mowa.

Przed użyciem należy je umyć. Przetrzymywane mogą być w  wodzie lub odsączone. Warto spożytkować również wodę, w której były moczone. Np. jako dodatek do zupy lub do duszenia. My używamy jej do podlewania warzywniaka. Część po umyciu nadaje się do spożycia. Inne wymagają namaczania i gotowania. Z tą uwagą, że im dłużej się moczą, tym łatwiej zostaną strawione. Moczone, niegotowane wodorosty są zdecydowanie bogatsze w jod. Zatem jeśli spożywamy je w celu uzupełnienia jego niedoboru, to właśnie w takiej postaci będą najlepsze.

W zasadzie, pomijając agar-agar, który ma spełniać inną funkcję w kuchni, każdy rodzaj wodorostów może być stosowany jako dodatek do gotowania: zup, strączków, duszenia warzyw czy zagęszczania sosów. Różnią się czasem potrzebnym do zupełnego zmiękczenia. Jeśli spożywane mają być jak dodatek do gotowania, niektóre lepiej jest najpierw namoczyć.

Dulse – po opłukaniu mogą być spożywane na surowo, jako dodatek do kanapek, roladek warzywnych, surówki. Pokrojone nadają się również do duszenia – jak szpianak czy pokrzywa (np. z ziemniakami, makaronem, pomidorami lub w krokietach), wystarczy kilka minut pod przykryciem. Można je również piec.

Arame – jest dosyć łagodny więc nie zdominuje potrawy morskim posmakiem. Przed użyciem należy go moczyć przez kwadrans. Świetnie nadaje się do smażenia.

Kombu – wodorost należy moczyć około 30 minut, a po tym czasie gotować godzinę lub dłużej, aż do zupełnego zmięknięcia.

Kelp – ususzony kelp można pokruszyć i używać zamiast soli. Do potraw przyrządzać jak kombu.

Hijiki – to twardy wodorost, który wymaga pokrojenia na drobne kawałki, wstępnego namaczania i długiego gotowania do momentu, w którym mocno ściemnieje. Może to trwać około 2 godzin.

Nori – może być spożywany w postaci płatów po uprzednim opieczeniu. Można przygotować przy jego użyciu np. roladki z dowolną zawartością. Suszone nori nadają się jako dodatek do gotowania zup, zagęszczania sosów, duszenia lub pokruszone – jako przyprawa.

_TPF0891_pks

Pieprz, kelp i sól. Kelp – przyprawa może służyć jako zamiennik soli.

Podziel się miłością

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.