Jaki gatunek wodorostów wybrać?

W Polsce popularność zyskują niezwykłe wodorosty. Mogą być prawdziwym zbawieniem dla osób które zdecydowały się na dietę roślinną i tęsknią za aromatem, smakiem ryb. Są egzotyczną ciekawostką w klasycznej polskiej kuchni. Mogą również ułatwić gotowanie np agar-agar zastąpi żelatynę. Ma od niej nawet lepsze właściwości, ponieważ galaretka z niego nie rozpuści się tak łatwo i będzie twardsza.

Jest ich wiele gatunków, zawierają bogactwo witamin i składników mineralnych. Dzięki wysokiej zawartości łatwo przyswajalnego wapnia wodorosty są świetnym suplementem diety. Dla przykładu: hijiki, arame i wakame zawierają ponad 10 razy więcej wapnia niż mleko. Wakame i kelp 4 razy więcej żelaza niż wołowina. Kelp, kombu i arame zawierają 100-500 razy więcej jodu niż skorupiaki, zależnie od pory zbioru.

Rośliny  te działają korzystnie na tarczycę, układ limfatyczny. Mają silne działanie przeciwzapalne. Odśluzowują, oczyszczają i odtruwają organizm. Niektóre z wodorostów potrafią nawet usuwać metale ciężkie i radioaktywne. Są doskonałym lekarstwem na opuchlizny, zgrubienia, guzki, wola.

Jakie wodorosty wybrać?

Pierwszą rzeczą którą warto rozważyć przed zakupem jest postać, na jaką się zdecydować. Wybieramy między: świeżymi, suszonymi, sproszkowanymi, w tabletkach lub płatkach. Oczywiście im mniej przetworzony produkt tym lepiej. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zaakceptować ich smaku, warto spożywać nawet poddane największej obróbce suplementy, ponieważ te również są doskonałym źródłem makro i mikroelementów. Z tą jednak uwagą, że zdecydowanie najbardziej obciążające są tabletki, ponieważ poza samą rośliną znajdziemy w nich dodatkowe substancje wiążące. Takich tabletek zazwyczaj przyjmuje się kilka do kilkunastu dziennie.

Należy poznać właściwości poszczególnych gatunków i wybrać te najbardziej pożądane dla naszego zdrowia i potrzeb organizmu w danym momencie. To znaczy ewentualnych niedoborów i chorób. Poza samym gatunkiem ogromne znaczenie ma czystość wód z jakich pochodzą i pierwotność stanowisk zbioru. Warto jednak wiedzieć, że wodorosty nie mają szczególnych skłonności do pochłaniania metali ciężkich.

Niektóre odmiany roślin morskich (popularne w Japonii);

Agar- agar to śluzowa wydzielina kilku odmian wodorostów. Działa dobroczynnie na wątrobę. Ma działanie przeciwzapalne i lekko przeczyszczające. Wspomaga trawienie, jest używany do leczenia hemoroidów i usuwania z ciała toksyn i radioaktywnych odpadów. Ma postać płatków, proszku lub sztabek.

Dulse mocno ochładza organizm. Przebogaty w jod i mangan. Leczy wirus opryszczki. Sprawdza się jako substytut soli.

Hijiki ma działanie moczopędne, oczyszcza organizm z toksyn. Zmiękcza stwardniałe tkanki. Działa korzystnie na tarczycę. Normalizuje poziom cukru. Doskonałe źródło wapnia, żelaza i jodu.

Arame zmiękczają stwardniałe tkanki, korzystnie wpływają na tarczycę. Jedno z najlepszych źródeł jodu. Zawierają też dużo żelaza i wapnia. Stosowany w leczeniu dolegliwości kobiecych i przy schorzeniach jamy ustnej.

Kombu i kelp mają działanie odśluzowujące. Korzystnie wpływają na nerki i gospodarkę hormonalną, szczególnie tarczycę. Redukują guzy, wola i inne narośla. Usuwają przerosty grzybów i Candidy. Pomaga w problemach z prostatą, jajnikami, w bolesności jąder i upławach. Pomagają w leczeniu anemii , cukrzycy, skrzepów we krwi i otyłości. Odnawiają zmęczone mięśnie i pogłębiają oddech. Mają znaczenie kosmetyczne. Kombu są bardzo bogate w składniki mineralne. Kelp łatwo dostępny jest w formie sproszkowane i z powodzeniem może zastępować sól w kuchni.

Nori zmiękcza guzki w ciele. Spośród wodorostów jest najłatwiej strawny i  stanowi najlepsze źródło białka. Bogaty w witaminy A, B1, niacynę. Leczy problemy z oddawaniem moczu, kurzajki, krzywicę, powiększone wole, obrzęki, chorobę beri-beri. Ułatwia trawienie.

Wakame zmiękcza tkanki, nawilża, ma działanie moczopędne. Przeciwdziała powstawaniu narośli i guzów. Drugie po hijiki najlepsze źródło wapnia. Stanowi również świetne źródło niancyny i tiaminy. Poprawia urodę skóry i włosów. Kulinarnie- zmiękcza pokarmy, z którymi jest gotowany np fasolę.

Na podstawie “Odżywiania dla zdrowia” Paula Pitchford’a

_TPF9639

Agar-agar, kelp, wakame

Podziel się miłością

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.