Odkwaszanie organizmu

Co to znaczy, że organizm jest zakwaszony?

Równowaga

Nasze organizmy z natury posiadają pH lekko zasadowe (ok 7,4). Kiedy równowaga sodowo- potasowa zostanie zachwiana, odczyn pH się zmienia. Nadmiar potasu występuje bardzo rzadko , może się zdarzyć u osoby, która zupełnie wyłączyła ze swojej diety sól. Nadmiar sodu, główny czynnik zakwaszenia organizmu jest plagą naszych czasów, występuje u większości przedstawicieli cywilizacji zachodniej.

W aptekach i niektórych sklepach możemy kupić gotowe preparaty alkalizujące. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto poznać genezę problemu i możliwość rozwiązania go u źródła. Bez konieczności wydawania pieniędzy na preparaty, które mogą okazać się dużo mniej skuteczne niż proste zmiany w codzienności. Ponad to, takie “leki” nie będą w stanie ustrzec nas przed podobnym problemem w przyszłości. Jak większość gotowych środków, które mają poprawić nasze zdrowie i samopoczucie, walczą one z objawami, a nie ze źródłem problemu.

Jakie są skutki zakwaszenia?

Zachwianie równowagi zasadowo- kwasowej  wpływa na cały organizm i jeśli utrzymuje się w nim długo, może czynić potężne spustoszenie. Pierwszymi objawami są zazwyczaj osłabienie, złe samopoczucie, problemy trawienne (zaparcia, biegunki, bóle podbrzusza), problemy ze skórą i włosami, rozdrażnienie. Wg. Doktora Gersona zakwaszenie organizmu jest główną przyczyną powstawania nowotworów, ponieważ właśnie w takim środowisku się one rozwijają. Ma ono wpływ na występowanie wielu innych chorób m.in. reumatyzmu, zapalenia stawów, miażdżycy, choroby wrzodowej.

Skąd pewność, że to zakwaszenie i jak sobie z nim poradzić?

Objawy zakwaszenia organizmu są bardzo niejednoznaczne i mogą być również symptomami wielu innych dolegliwości. Najlepszą metodą na potwierdzenie zakwaszenia jest wykonanie badania poziomu pH krwi. Brak badań przed podjęciem terapii odkwaszającej niesie za sobą ryzyko błędnego zdiagnozowania przyczyny samych symptomów! Sama dieta odkwaszająca i towarzyszący terapii styl życia nie stanowi żadnego zagrożenia, chyba że jesteśmy osobami niemal niespożywającymi sodu.

Głównym czynnikiem zakwaszenia organizmu jest oczywiście zła dieta, w której bilans kwasowo- zasadowy zostaje zachwiany. Najprościej mówiąc – spożywanie zbyt dużych ilości pokarmów kwasotwórczych i zbyt małej ilości pokarmów zasadotwórczych. Również ciężki trening fizyczny może powodować nagromadzenie się zmieniającego pH krwi kwasu mlekowego w mięśniach. I w tym przypadku zakwaszenie można zniwelować poprzez zwiększenie ilości produktów zasadotwórczych i ograniczenie zakwaszających w diecie. Produktami najsilniej zakwaszającymi nasze organizmy są: sól, mięso, nabiał, oczyszczona mąką, alkohol, czarna kawa, cukier, słodycze. Silnie alkalizująco działają na nas warzywa, szczególnie zielone, banany i większość owoców, kasza jaglana, nasiona roślin strączkowych, quinoa, amarantus, ksylitol i inne wyroby brzozowe. Również umiarkowany wysiłek fizyczny, pozwala pozbyć się nadmiaru niepożądanych pierwiastków.

Terapia odkwaszająca

Powinniśmy zacząć od bilansu spożywanych przez nas pokarmów pod kątem ich właściwości alkalizujących lub zakwaszających. Najprawdopodobniej w codziennych posiłkach mocno przesadzamy z tymi drugimi. Rzecz w tym, aby odwrócić proporcje. Łatwą i skuteczną metodą jest zastąpienie produktów zakwaszających odkwaszającymi. Kawę można zastąpić żeń-szeniem lub Yerba-mate, przekąski z cukrem bananem, mięso warzywami strączkowymi, a poranną owsiankę – jaglanką. W niektórych sklepach dostępne są bajecznie szybkie w przyrządzaniu płatki jaglane, których można użyć zamiast kaszy. Pamiętajmy o dużej ilości świeżych warzyw, szczególnie zielonych. Warto wybrać wodę z mniejszą zawartością sodu, popijać również zioła np. odkwaszający liść brzozy i oczyszczająca pokrzywę. Ponieważ nabiał mocno zakwasza należy go również wyłączyć z diety. Po kilku tygodniach stosowania takiej diety powinniśmy odzyskać równowagę kwasowo – zasadową, pozbyć się wcześniejszych dolegliwości i odzyskać energię. Najlepiej byłoby nie wracać po tym czasie do szkodliwych nawyków : )

_TPF4184

Podziel się miłością

2 myśli nt. „Odkwaszanie organizmu

 1. zyczliwa

  Sod to pierwiatek zasadowy, a sol kuchenna to nic innego jak sol obojetna( ni kwasowa, ni zadadowa) w jaki wiec sposob wplywa na zakwaszenie organizmu? Potas bedacy w tej samej grupie ukladu okresowego co sod i porownywalny reaktywnoscia nie jest w zaden sposob bardziej zasadowy. A sol kuchenna- chlorek sodu w zaden sposob nie ma odczynu kwasnego . Proponuje najpierw zaznajmic sie z chemia nim zacznie sie pisac artykuly na taki temat… Bo z tekstu napisanego powyzej wynika ze sod ma odczyn kwasowy co jest kompletna bzdura!

  Odpowiedz
  1. Anna "Wiedźma" Pragska Autor wpisu

   Dziękuję za uwagi. Rzeczywiście zbytnim uproszczeniem było stawianie znaku równości między solą a sodem, poprawiłam ten błąd w tekście. Sól kuchenna jest jednak jego najobfitszym źródłem. Nigdzie nie podałam informacji o PH samego pierwiastka. Z tekstu nie wynika, że sód ma odczyn kwasowy, tylko że jest kwasotwórczy dla samego organizmu. Te dwie informacje nie są równoznaczne.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.