PraEko bar Travnik

Koncepcja

PraEko bar Travnik to przyszły model żywienia w mieście. Nie ma przeszkód, aby działał w wiosce i miasteczku, ale to miasto, idąc w kierunku świadomości podstaw higieny zbiorowej wytworzy wir, wciągający taką żywność na najwyższe piętra i w najniższe bunkry.

Koncepcja powstała w 2012 roku w Warszawie, przy kominku.
Oparta jest na serwowaniu żywności z odbudowanymi wartościami odżywczymi (od 2017r – żywność praekologiczna).

Cel

Celem jest przywrócenie odżywianiu fundamentalnej roli – uzdrawiania i wspierania w rozwoju ludzkiego organizmu. Oczyszczanie z czynników środowiskowych i zapobieganie chorobom. Zaadaptowanie testowanej wtedy koncepcji leczenia żywieniem w przestrzeni miejskiej. Wspierając w ten sposób małych gospodarzy, płacąc im bezpośrednio, godne stawki za wartościowy, świeży pokarm.
Pozwolimy, by najważniejszą znów była rola żywienia – budowanie silnego, zdrowego organizmu. Społeczeństwa mądrego, dbającego o wspólną przyszłość od podstaw.

Taka wiedźmowa chatka w betonowej dżungli.

Realizacja

Ostateczną barierą okazało się finansowanie. Dostęp do takiej żywności będzie na początkugłównie oparty o kooperatywy – w tej chwili wciąż jedno z niewielu rozwiązań. Rozwój podobnych gospodarstw stworzy dużo lepsze warunki dla ciągłości zaopatrzeń, różnorodności plonów itd.
Niewiele zastąpi osobiste odwiedziny u gospodarza. On nas żywi i warto zrozumieć jego podejście do tak ważnej energetycznie i odżywczo kwestii.
Kooperatywy mają bezpośredni kontakt z rolnikiem. Często znają się osobiście.  Okazało się też wtedy, że z dostępem do żywności leczniczej będzie problem. Zajęliśmy się więc pierwszym poziomem łańcucha – produkcją żywności praekologicznej.

Podziel się miłością