Żywność opakowana w toksyczny plastik

Coraz częściej widuję w sklepach ludzi pilnie studiujących składy kupowanych produktów. Dzieje się tak nie tylko za sprawą coraz częściej pojawiających się alergii pokarmowych. Nie tylko z powodu lęku przed natknięciem się na lecytynę sojową, mleko, orzechy czy inne składniki, które mogą wywołać silne reakcję u potomków zatrwożonych mam.

Zaczynamy rozumieć, jaki wpływ ma na nasze organizmy benzoesan sodu. Uważamy, że mleko kokosowe z dodatkiem gumy guar jako zagęstnika jest oszustwem. Nie chcemy płacić za produkt który przez ilość chemicznych dodatków tylko po części jest tym, co reprezentuje nazwą. Jakiekolwiek są nasze pobudki, zaczynamy o tym myśleć, zaczynamy zwracać uwagę.
Jednak wciąż niewielki procent z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na opakowaniu mrożonki, wody mineralnej i mnóstwa innych produktów spożywczych poza składem i tabelą wartości odżywczych jest jeszcze jedna bardzo ważna informacja – oznaczenie toksyczności plastiku, w jaki nasze jedzenie zostało zapakowane.
Najlepszym wyborem dla własnego zdrowia i środowiska jest kupowanie i przechowywanie produktów zapakowanych w papier lub szkło, ale kiedy nie ma innej alternatywy warto wiedzieć, że cyfry oznaczają:

“1” (PET)

To bardzo często używany rodzaj plastiku, zwłaszcza w przypadku butelek z wodą mineralną. Dziś wiadomo, że woda przechowywana w tych butelkach zawiera dodatkowy, nieznany jeszcze składnik o działaniu zbliżonym do estrogenów. Absolutnie nie wolno jej przetrzymywać na słońcu, ani używać opakowania ponownie.

“2” HDPE (polietylen)

Najtańszy w produkcji przez co mocno rozpowszechniony. Na szczęście jeden z bezpieczniejszych rodzajów plastiku. Można używać go wielokrotnie.

“3” PCV (polichlorek vinylu)

Ten rodzaj plastiku w opakowaniach żywności zawsze występuje z domieszkami innych substancji, które są niebezpieczne dla zdrowia. Niektóre domieszki są kancerogenne, większość toksyczna. Część powoduje zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego. W procesie spalania, HDPE wydziela szczególnie niebezpieczne dioksyny, które są substancją chemiczną groźniejsza od cyjanku! Używany jest na przykład do produkcji folii do żywności.

“4” LDPE

Stosunkowo bezpieczny rodzaj plastiku, pod warunkiem, że nie ma w nim zbyt wielu domieszek.

“5” PP (polipropylen)

Uznawany za najbezpieczniejszy z plastików. Często stosowany w opakowaniach ketchupów, jogurtów, syropów oraz opakowaniach wielorazowych dla użytku domowego.

“6” PS (polistyren)

Zawarty w nim styrem przenika do żywności powodując m.in. zniekształcenia chromosomów i nowotwory. Używany do produkcji kubków na kawę, tacek na warzywa, talerzy.

“7”

Najniebezpieczniejszy z plastików, zawierający mnóstwo toksycznych substancji, między innymi biosfenol A (BPA), który powoduje zwiększoną zachorowalność m.in. na schizofrenię, depresję czy chorobę Alzheimera. Degeneruje układ hormonalny i nerwowy. Używany między innymi przy mrożonkach najpopularniejszej chyba firmy na polskim rynku. W sprzedaży dostępne są również akcesoria wykonane z plastiku z oznaczeniem 7 ale nie zawierające BPA, oznaczone jako BPA free. Wykorzystywany jest głównie przy produkcji akcesoriów dla dzieci (butelek, smoczków).

plastik

Podziel się miłością

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.